TPMClub باشگاه مهندسان نت ایران

مشاوره ، آموزش ، پیاده سازی و استقرار سیستم های مدیریت نگهداری و تعمیرات و نرم افزار مدیریت نت CMMS

TPMClub باشگاه مهندسان نت ایران

مشاوره ، آموزش ، پیاده سازی و استقرار سیستم های مدیریت نگهداری و تعمیرات و نرم افزار مدیریت نت CMMS

مدیریت نگهداری و تعمیرات برنامه ریزی شده

PM ( Planning Maintenance )

 

بخش چهارم : برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات

مبحث برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات، مجموعه فعالیت های نشان داده شده در شکل زیر را شامل می گردد و یک برنامه ریز نت باید تمامی این موارد را در انجام برنامه ریزی، مورد توجه قرار دهد.

مهمترین نکته کاربردی در برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات، مهارت ها و خصلت های شخصی فرد یا افراد برنامه ریز می باشد. در واقع فرد برنامه ریز باید دارای روحیه پیگیری زیاد بوده و توانایی مدیریت کردن چندین کار را داشته باشد.

یکی از از مهمترین مباحث در برنامه ریزی نت، فرایندهای نگهداری و تعمیرات می باشد. نمونه این فرایند در شکل زیر آمده است. البته این فرایند می تواند با توجه به نوع سازمان و گستردگی آن، متفاوت باشد ولی در کلیات همانند نمونه آورده شده است.

همانطور که در شکل فوق مشاهده می نمایید، واحدهای مختلف سازمان می توانند به واحد نت درخواست نت دهند که انواع مختلف درخواست کارهای تعمیراتی و یا درخواست کارهای خدمات فنی را شامل می شوند. بهتر است در همین ابتدا نوع درخواست های ورودی به واحد نت را از یکدیگر تفکیک نمایید. چرا که در آینده برای محاسبه و تحلیل شاخص های مدنظر، عملا به تحلیل درخواست های خدمات فنی متفرقه نیاز نخواهید داشت و تحلیل های خود را تنها بر روی خدمات فنی تعمیراتی بر روی ماشین آلات و تجحهیزات اصلی انجام خواهید داد.

در گذشته، در ارتباط با ورودی های دیگر برنامه ریزی نت از جمله آرشیو فنی، پرونده تجهیزات، طرح ریزی و استانداردسازی نت توضیح داده ایم. خروجی واحد برنامه ریزی نت، دستور کار می باشد. توجه نمایید که هیچ یک از پرسنل فنی و اجرایی سازمان نباید بدون داشتن دستور کار از طرف واحد برنامه ریزی نت، اقدام به انجام خدمات فنی نمایند. چرا که در آینده، برنامه ریزی و دیگر فرایند های نت را تحت تاثیر قرار خواهد داد. همچنین پرسنل اجرایی نت موظف به تکمیل فرم های دستور کار صادر شده از طرف برنامه ریزی نت و ارائه آنها به دفتر نت می باشند. که در نهایت تمامی تحلیل های واحد برنامه ریزی نت، حاصل از همین فرم های تکمیل شده می باشد. تحلیل های انجام شده، منجر به اصلاح و بروزرسانی پرونده تجهیز و طرح ریزی نت خواهد شد و نیاز به برنامه ریزی مجدد خواهد داشت. توجه نمایید که پویایی نت سازمان کاملا به فیدبک گرفته شده از گزارشات دستورکارها و تحلیل درست آمارهای جمع آوری شده، وابسته می باشد.

موضوع دیگر در مبحث برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات، استاندارد سازی نگهداری و تعمیرات می باشد که شخص برنامه ریز می بایست انجام دهد. در واقع مطابق شکل زیر، باید مشخص نماید که فعالیت نگهداری و تعمیرات را چه کسی؟ چه کاری؟ چگونه؟ کجا؟ با چه ابزاری؟ برای چه؟ با چه قطعاتی؟ برای چه تجهیزی؟ با چه هدفی؟ انجام دهد.

رمز عبور دانلود فایل : tpmclub.ir

 

مطالب مرتبط :

دانلود کتاب Introduction to Maintenance Engineering

دانلود کتاب maintenance planningand  2ndedition

دانلود استاندارد ISO 14224-2016

دانلود استاندارد ISO 14224-2006

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی