TPMClub باشگاه مهندسان نت ایران

مشاوره ، آموزش ، پیاده سازی و استقرار سیستم های مدیریت نگهداری و تعمیرات و نرم افزار مدیریت نت CMMS

TPMClub باشگاه مهندسان نت ایران

مشاوره ، آموزش ، پیاده سازی و استقرار سیستم های مدیریت نگهداری و تعمیرات و نرم افزار مدیریت نت CMMS

با تکامل فناوری و توسعه شبکه های بی سیم ، حسگرهای بسیار دقیق و تجزیه و تحلیل نرم افزار قدرتمند ، مرحله ای فراهم شد تا دنیای نگهداری و تعمیرات از تکنیک های پیشرفته نگهداری پیش بینانه مانند نگهداری مبتنی بر وضعیت برای نظارت بر دارایی های پیچیده استفاده کند.

 

ما در این مقاله تصمیم گرفتیم تا با پاسخ دادن به سوالات زیر به این موضوع بپردازیم :

1-      نگهداری و تعمیرات مبتنی بر وضعیت چیست و اهداف آن چیست؟

2-      چه موقع و چگونه CBM را در عمل اعمال کنیم؟

3-      مزایا و معایب استفاده از CBM چیست؟

4-      چه شرایطی برای موفقیت پذیرش CBM وجود دارد؟

 

نگهداری مبتنی بر وضعیت چیست؟

نگهداری مبتنی بر وضعیت (CBM) یک روش نگهداری است که در آن بسته به شرایط فعلی دارایی های شما ، عملیات نگهداری انجام می شود.

 

وضعیت دارایی از طریق موارد زیر بررسی می شود :

  • بازرسی بصری
  • تست ها
  • داده های عملکرد (اغلب توسط حسگرها و / یا ابزارهای مختلف جمع آوری می شود)

داده های جمع آوری شده بالا به شما نشان می دهد که ممکن است قطعه خاصی از تجهیزات از کار بیفتد ، بنابراین می توانید فعالیت های نگهداری و تعمیرات را قبل از وقوع آن برنامه ریزی کنید.

 

به عنوان مثال ، ممکن است سنسوری نصب کنید که ارتعاشات قطعه خاصی از تجهیزات دوار را اندازه گیری کند. با گذشت زمان ، آن قطعه متحرک تخریب شده و از تراز خارج می گردد و این موضوع منجر به افزایش لرزش خواهد شد. سپس سنسور نصب شده می تواند هنگامی که میزان لرزش از حد تعیین شده عبور می کند ، به شما هشدار دهد تا بدانید که قطعه باید به زودی تعویض گرددد.

 

نگهداری مبتنی بر وضعیت در مقابل نگهداری پیش بینانه

تفاوت زیادی بین CBM و نگهداری پیش بینانه وجود دارد. برخی از افراد دوست دارند از آنهل به جای یکدیگر استفاده کنند ، اما این کاملا نادرست است. شباهت زیادی بین CBM و نگهداری پیش بینانه وجود دارد ، اما آنها کاملا یکی نیستند.

پیش بینی تعمیر ، تشخیص های مبتنی بر وضعیت (اندازه گیری ارتعاشات ، دما و سایر متغیرهایی که دارای الگوی قابل پیش بینی هستند) را با فرمول های پیش بینانه پیچیده ای ترکیب می کند تا دقیقاً زمان خرابی قطعه ای را پیش بینی نماید.

در حالی که CBM به فواصل زمانی مشخص متکی است و فرمولهای پیش بینی کننده ای را که برای تفسیر روندهای مختلف استفاده می شود را ندارد.

 

بنابراین ، به نوعی می توان گفت ، نگهداری پیش بینانه نسخه دقیق تری از نگهداری مبتنی بر وضعیت است.

 

هدف CBM چیست؟

هدف اصلی از نگهداری و تعمیرات مبتنی بر وضعیت، کمک به شما در بهینه سازی وضعیت نگهداری تجهیزات است.

با این حال ، پیش بینی دقیق زمان شکست، همیشه چیز ساده ای نیست. در نتیجه ، CBM مزایا و نکات منفی خاص خود را به ارمغان می آورد که در ادامه مقاله در مورد آنها بحث خواهیم کرد.

اندازه گیری وضعیت در مقابل نظارت بر وضعیت

برای انجام نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه ، اپراتورها باید وضعیت ماشین را در هر برهه از زمان بدانند. بنابراین ، آنها باید بدانند چه خبر است و از این اطلاعات برای تعیین زمان مداخله استفاده می کنند.

نظارت بر شرایط دستیابی به این هدف را آسان می کند. نظارت بر شرایط ، فرآیند ایجاد وضعیت یک دارایی با نظارت بر پارامترهای عملیاتی خاص تجهیزات است. هدف آن شناسایی تغییرات یا انحرافات قابل توجه می باشد که به طور معمول نشان دهنده یک گسل در حال توسعه خواهد بود.

 

نظارت بر وضعیت پشتیبانی اصلی برای نگهداری پیش بینانه است.

 

با این حال ، برای انجام چنین نظارتی ، لازم است اندازه گیری ها را در فواصل منظم انجام دهید. این اندازه گیری ها "اندازه گیری وضعیت" نامیده می شوند و برای تعیین وضعیت دارایی (های) تحت نظارت ضروری هستند.

 

جمع آوری و تجزیه و تحلیل این اندازه گیری ها نتایجی را نشان می دهد که تشخیص دقیق وضعیت تجهیزات را امکان پذیر می کند. در نتیجه ، تیم نگهداری و تعمیرات می تواند اقدامات مناسب نگهداری را برای جلوگیری از خرابی و اطمینان از در دسترس بودن مداوم تجهیزات برنامه ریزی کند.

 

برخی از رایج ترین شرایط برای اندازه گیری شامل موارد زیر می باشد:

بدون اندازه گیری پارامترهای وضعیت نمی توان هیچگونه نظارتی بر شرایط دارایی داشت.

 

تکنیک های نظار